اصل برنامه ریزی برای کوچک‌ترین واحد زمانی
اصل برنامه ریزی برای کوچک‌ترین واحد زمانی

اصل شماره یک مدیریت زمان:
اصل برنامه ریزی برای کوچکترین واحد زمانی

کوچکترین واحد زمان از نظر شما چیه؟ ثانیه؟ دقیقه؟ ساعت؟ روز؟ هفته؟ ماه؟ سال؟ تا حالا توی ذهنتون اومده که مثلا توی این دو ساعتی که بین کلاسام وقت آزاد دارم، چیکار کنم؟ دو دقیقه وقت اضافی داشتن چقدر براتون اهمیت داره؟ اگه برای این سوال جوابی دارید یعنی شما برای واحد زمانی انتخابیتون برنامه ریزی دارید!

مقیاس زمان برای آدم‌ها متفاوته و اونایی که خیلی موفقن حتی برای ثانیه هاشونم برنامه ریزی دارن! تا حالا شده که جلسه داشته باشی و ببینی ۴۰ دقیقه بعد مسئولش تازه نون پنیر به دست وارد اتاق میشه؟ تازه این سنت توی سطح بین المللی هم هست و دیپلمات‌ها برای اینکه نشون بدن قدرت دست کیه از عمد دیر میان به جلسه؛ حتی شرکت‌های هرمی هم روی همین اصل خطرناک جلو میرن و برای اینکه به دروغ نشون بدن چقدر سرشون شلوغه و طرف مقابل رو کنجکاو کنن دیر وارد جلسه میشن.

اولین کاری که همگی باید صبح علی الطلوع انجام بدیم تهیه « پازل رئوس برنامه » هست یعنی بیا بگو کتگوریای اصلی زندگیت چیا هستن؟ تفکر، مطالعه، کار، تفریح، خانواده، ورزش، عبادت و … برای بعضیا مثلا تفکر و مطالعه باهم یکیه، یا ورزش و تفریح باهم توی یک دسته هستن.

بیاید مشخص کنید که هر دسته بندی، چقدر از روز و هفته و سال و عمرتون ازتون وقت میگیره! در واقع خود این پازل هم باید جزئیات ریزترش نوشته بشه؛ اینکه مثلا شما چه مدل کتابیو مطالعه میکنی؟ چند ساعت در روز؟چرا؟ آیا ارزششو داره؟

و فکر کن که چطور میتونی توی کمترین زمان بیشترین بهره رو ببری مثلا یه سری آدما هستن به یکی پول میدن تا براشون کتاب بخونه و بعد کتابو براش توضیح بده! کتاب اقتصادیو میده به آدم اقتصاد دان و درواقع هرکتابیو به متخصص خودش میسپاره! یا مثلا اگه با دوستات تصمیم بگیرین هرکدوم توی یک هفته یک کتاب بخونید و اخر هفته دور هم جمع شید و هرکسی خلاصه و لب کلام مطلبو برای بقیه بگه، انگار توی یک هفته، شما ۶ – ۷ تا کتاب خوندی!

    این مطلب را به اشتراک بگذاريد:
دیدگاه‌های کاربران