تکنیک پومودورو
تکنیک پومودورو

اگه از اول باهامون همراه بودید حتما تا حالا متوجه شدید که پومودورو یک تکنیک مدیریت زمانه فوق‌العاده و در عین حال راحته که توی این پست میخوایم باهم یادش بگیریم، در واقع توی این تکنیک ما میایم با استفاده از ساعت، زمان رو به فواصل (معمولا) ٣٠ دقیقه‌ای تقسیم میکنیم که ۲۵ دقیقه اولش مخصوص کار کردنه و ۵ دقیقه باقی مونده برای استراحت، که به هر یک از این فواصل ٢۵ دقیقه‌ای یک پومودورو گفته میشه.

خب پس بیا اول ١) کارهاتو اولویت‌بندی کن و مهم ترینو انتخاب کن.

٢) تعداد پومودوروهای مورد نظرتو مشخص کن.

٣) تایمر رو بزن و ۲۵ دقیقه سعی کن تمرکزت رو روی کار جمع کنی.

۴) وقتی آلارم بعد از ۲۵ دقیقه زنگ خورد یه استراحت کوتاه در حد ۵ دقیقه داشته باش.

۵) پومودورو ها رو تا ۴ بار میتونی تکرار کنی

۶) بعد از ۴ پومودورو یک استراحت طولانی‌تر ( حدود ٢٠-٣٠ دقیقه داشته باش)

۷) اگه کارهات تموم نشد دوباره پومودورو رو شروع کن تا زمانی که کارهات کاملا انجام شه.

 

میتونی برای هرچیزی این تکنیکو استفاده کنی و تداخلا رو به کمترین حد برسونی. فرض کن ساعت ٣ بعداز ظهر هست و میخوای درس بخونی تایمر رو ست کن روی ٣:٢۵ دقیقه و با خودت بگو تمام این مدت من تمرکزم باید روی درس باشه، گوشیمو چک نمیکنم، سعی میکنم به دیوار رو به روم خیره نشم و نرم سراغ فکرای وسواسی!

ساعت ٣:٢۵ تا ٣:٣٠ استراحت کن و دوباره همین پومودورو رو انجام بده تا ساعت ۴، اگه دیدی کتابت تموم نشد دوتا اپیزود پومودورو دیگه هم اضافه کن تا ساعت ۵ درس بخون اگه ایندفعه باز هم تموم نشد چیکار کنی؟ خب تو تا الان ۴ تا پومودورو رو رفتی پس بیا به خودت یه استراحت بیشتر مثلا نیم ساعته بده و ۵ و نیم دوباره پومودورو رو شروع کن.

راستی حتما به وب اپلیکیشن پومودوروی ما سر بزنید. App.MyPomodoro.ir

کار کردن باهاش خیلی ساده ست اونجا هرکسی صفحه شخصی خودشو داره و یه تایمر آماده براتون گذاشتیم که هرجا که باشید بتونید کاراتونو ثبت کنید!

    این مطلب را به اشتراک بگذاريد:
دیدگاه‌های کاربران